Żądaj paragonu

466583_billsKażdy kto prowadzi działalność związaną ze sprzedażą wszelkiego rodzaju produktów ma obowiązek wystawiania paragonu. Warto o tym pamiętać i nawet jeśli nie otrzymamy go od razu podczas zakupu należy się upomnieć. Czasem sprzedawcy próbują uniknąć tego, aby w ten sposób zaniżyć swoje dochody. Jest to jednak działanie nielegalne, niezgodne z polskim prawem. A dlaczego warto pilnować, abyśmy otrzymali paragon fiskalny? Przede wszystkim dlatego, że jest on jedynym dowodem jaki będziemy posiadać dokumentującym fakt zakupu danego produktu. W przypadku, gdy produkt jest wadliwy lub niezgodny z opisem mamy prawo go reklamować lub żądać zwrotu zapłaconych wcześniej pieniędzy. Jednakże podstawą takich działań jest zawsze paragon, bądź inny dowód zakupu jak np. faktura. Nie wystarczy przyjść do sprzedawcy z felernym produktem i liczyć na jego dobrą wolę oraz pamięć, że byliśmy jego klientem. Jeśli nie uda nam się osiągnąć celu, jakim może być np. reklamacja, możemy wejść na drogę sądową. Tu jednak również bez dowodu zakupu nie mamy najmniejszych szans, gdyż w żaden sposób nie będziemy w stanie udowodnić swoich racji.

4 comments

  1. Niby prawda i faktycznie takie przepisy obowiązują, ale w rzeczywistości nie każdy sprzedawca paragony wystawia. Typowy przykład to osiedlowe warzywniaki. Tam bardzo rzadko dostaje się paragony. Tak samo kioski, w których sprzedawana jest codzienna prasa lub kwiaciarnie. Te sieciowe zawsze wystawiają paragony, w tych mniejszych trzeba się o nie specjalnie upominać.

  2. A ja mam wręcz przeciwne doświadczenia- większość sklepów daje paragony. Myślę, że to czasem właśnie klienci nie zwracają na to uwagi i paragonów tych nie biorą lub biorą, ale tylko po to by je zgnieść i wyrzucić do kosza. Nawet gdy gdzieś schowamy to często tak, że jak przychodzi co do czego to nie możemy go znaleźć.

  3. Maria

    Oczywiście, że paragon trzeba brać od sprzedawcy! Zawsze tak robię chociażby dlatego, żeby móc później zwrócić zakupioną rzecz.

  4. Kajtek

    Ostatnio w wiadomościach był cały reportaż o paragonach, a dokładniej o karach, jakie nakładane są na sprzedawców, którzy takich paragonów nie wystawiają. Ja tam jestem zwolennikiem paragonów, w końcu to oficjalne poświadczenie sprzedaży, a zatem pewność, że sprzedawca pracuje legalnie. I tutaj na osoby, które czasem zapomną o paragonie lecą kary, a na sprzedawców z targowisk nie ma bata.